נשמח שתעזרו לנו להפיץ את הבשורה! השיתוף ממש כאן

Facebook
WhatsApp

בגדי יד שניה לילדים, למה בעצם?

כשאנחנו בוחרות יד שניה אנחנו בוחרות גם באינספור ערכים אותן אנחנו מביאות הביתה.

יודעים היום להגיד בוודאות שילדים לומדים הכי הרבה מלצפות בנו, בהתנהלות שלנו בעולם – אנחנו מודל לחיקוי עבורם. 

אנחנו מגדלות את הדור הבא של העולם הזה, המחשבה על זה היא מטורפת. יש לנו כוח ואחריות גדולה פה, וגם הזדמנות.

אז איך זה בכלל קשור לבגדי יד שניה לילדים?

הנה כל הסיבות המובילות בעיניי למה כל כך חשוב לעבור ליד שניה, בטח לילדים שלנו:

1. כי זה עולה לי פחות: 

החיסכון מתבטא בשני מישורים – אופציה לרכישת בגדים באיכות ונראות מעולה במחירים  נוחים (ולא רק בסוף עונה!) יחד עם האופציה להזדכות על בגדים שאין לכן בהם יותר שימוש. כך אנו שומרות על הכסף בתוך הקהילה. עוד על כך אפשר לקרוא ב“למכור אצלנו”.

2. כי לבגד שלי יש ערך: 

בעשור האחרון, הפכה תעשיית האופנה לתעשיית אופנה מהירה, בה מייצרים בגדים בקצב מסחרר ובאיכות ירודה מאוד – הכל כדי שנמשיך לקנות עוד ועוד. הבגדים שלנו הפכו להיות עבורנו חסרי ערך, חד פעמיים. יחד עם המעבר של העולם היצרני לארצות עולם שלישי, הרבה מהמוצרים שאנחנו רוכשות הם באיכות ירודה וכך אנחנו גם מרשות לעצמנו יותר מאי פעם לזרוק לפח בקלות, כאילו אין מחיר לבחירה הזו. ב”ארבליטה” אנחנו שמים דגש על הערך של הבגדים שלנו מתוך הבנה שכך אנו מלמדים את הילדים שלנו את הערך של החפצים סביבם.

כשאתן קונות יד שניה, בארבליטה או בכל מקום אחר, אתן מעניקות ערך מוסף לבגדים שאנו לובשים.

3. כי יש מגוון עצום: 

כשאנחנו רוכשות יד שניה אנו רוכשות ממגוון רחב מאוד של מותגים, שיוצרו בתקופות שונות, שיש להם סגנונות שונים, מה שמאפשר לנו וגם לילד בחירה מטווח רחב יותר את מה שהוא הכי מתחבר אליו. אצל ילדים בוגרים, צורת לבוש,  היא חלק מביטוי עצמי, מתחושת ייחודיות, חיבור לעצמי ותחושת ביטחון במי שאני. 

ומעבר לזה, אנחנו גם מלמדות אותם שיד שניה זה פאן פאן פאן 🙂

תראו כאן!

4. כי אני רוצה לכוון את הכסף שלי למקום הנכון: 

כשאנחנו רוכשות בחנויות יד שניה אנו בהכרח תומכות בעסקים קטנים ומקומיים (שלרוב גם מנוהלים ע”י נשים), מה שתורם לשגשוג הכלכלה המקומית במקום “פיטום” והזרמת עוד ועוד כסף לרשתות הגדולות – והילדים שלנו מסגלים לעצמם חשיבה ביקורתית לגבי מה ואיפה הם קונים ולמה.

5. כי זה כ”כ הרבה יותר אקולוגי: 

אפשר לכתוב בלי סוף על הנזקים הסביבתיים שתעשיית האופנה אחראית להם, אך בראש ובראשונה חשוב לדעת כי היא התעשייה השניה המזהמת ביותר בעולם. בכל שנייה (!) נשרפת או מוטמנת פסולת טקסטיל בעולם במשקל משאית שלמה. היא אחראית ל10% מכלל פליטת גזי החממה בעולם, צורכת 20% מכמות המים העולמית והמקור המזהם השני בגודלו של מים מתוקים בעולם. 

כך שחולצה בסופו של יום עולה הרבה יותר מכמה עשרות שקלים.

 6. כי זה משפיע על הבריאות שלנו!

עיתון הבריאות הגרמני B&R מזהיר לגבי חשיפת תינוקות וילדים לחומרים מזיקים הנמצאים בחפצים חדשים (ריהוט, בגדים, שטיחים..) וטוענים שהאופציה של יד שניה היא האופציה הבריאה ביותר עבור הילדים שלנו.

ביד שניה, לרוב מדובר על מצב בו עבר מספיק זמן בכדי שאותם חפצים/ בגדים יאבדו באופן טבעי את הכימיקלים המסוכנים משלב הייצור שלהםברהיטים למשל, מדובר בסוגים של דבקים וצבעים שיכנסו לגופנו בשאיפה (וביד שניה כבר התנדפו). בבגדים, מדובר על כימיקלים שהחדירו לבדים בעיקר בשלב הצביעה: חומרים דוחי כתמים, מייצבי צבע, מונעי קמטים, מרככים ועוד.. שיבואו במגע עם עורנו ועורם של ילדינו.

רוב הכימיקלים שנמצאים בבגדים שלנו לא עברו בדיקות בטיחות ואין כל חובת דיווח אודותיהם לצרכן (כמו חובת הדיווח של הרכב בד למשל).

הדרך הקלה ביותר להסיר כמה שיותר מהחומרים המזיקים הללו היא כביסה, ככל שהבגד עבר מספר רק יותר של כביסות כך החשיפה לחומרים מגרים קטנה. יד שניה הוא פתרון נפלא.

7. כי כבר אי אפשר לעצום עיניים: 

כמו בתחום הסביבתי, גם בתחום העסקת העובדים תעשיית האופנה לא מצטיינת, היא נחשבת לאחת התעשיות הנצלניות ביותר בעולם. העובדים המועסקים במפעלי בגדים חשופים לשעות עבודה ארוכות, לשכר נמוך מאוד ולשלילה של זכויות בסיסיות כמו הפסקות מנוחה, הפרשות לקרן פנסיה, חופשת לידה או מחלה. ושלא נדבר על המפעלים המעסיקים ילדים בניגוד לחוק

8. כי לעמותות כבר אין מקום:  

אמנם אנחנו מרגישות נהדר כשאנו תורמות את הבגדים שלנו לעמותות שונות אבל האמת היא שרוב העמותות קורסות תחת עומס הבגדים שלנו ואחוז קטן מאוד מהם מוצא בעלים חדשים. רוב הבגדים ימצאו את עצמם בדרכם לאפריקה, שם רוב הסיכויים שיישרפו או ייטמנו באדמה (והנה חזרנו למחיר האקולוגי).

 

אנחנו יכולות ליצור שינוי מהותי בעולם האופנה ובעולם בו הילדים שלנו חיים – לקנות פחות, איכותי יותר, ממוקד יותר, למקסם לבישות של כל בגד ובגד, לקנות יד שניה.

 

 לכל הפריטים של ארבליטה לחצו כאן

 

נשמח שתעזרו לנו להפיץ את הבשורה! השיתוף ממש כאן

Facebook
WhatsApp